فشارخون چگونه درمان می شود

فشارخون را می توان با اصلاح شیوه زندگی ، داروها و داروهای طبیعی درمان کرد. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا با استفاده از داروهای تجویز مانند دیورتیک ها ، مهار کننده های ACE ، مسدود کننده های بتا یا سایر گزینه ها بهبود می یابند و برخی ممکن است برای رسیدن به فشار خون مطلوب به بیش از یک داروی تجویز نیاز داشته باشند. اگر فشارخون شما دلیل پزشکی (فشار خون بالا) دارد ، ممکن است شما نیز برای موارد پزشکی که در فشار خون بالا نقش دارند ، به درمان نیاز دارید.

 

داروهای خانگی و سبک زندگی

غالباً فشار خون با تغییر در شیوه زندگی بهبود می یابد. در بعضی موارد ، فشار خون بالا فقط با تغییر در شیوه زندگی می تواند به سطح عادی کاهش یابد، به خصوص اگر فشار خون مرحله ۱ (فشار خون سیستولیک از ۱۳۰ میلی متر جیوه تا ۱۳۹ میلی متر جیوه ، یا فشار خون دیاستولیک ۸۰ میلی متر جیوه تا ۸۹ میلی متر جیوه) داشته باشید ، یا در صورت وجود فشار خون بالا آورده شده است (خون سیستولیک ۱۲۰ mmHg تا ۱۲۹ mmHg و دیاستولیک کمتر از ۸۰ mmHg).

اگر فشار خون بسیار بالایی دارید ، اصلاحات در شیوه زندگی می توانند فشار خون شما را کاهش دهند ، گرچه احتمالاً به حد مطلوب نرسد.

 

ترک سیگار

استعمال دخانیات یکی از مهمترین عواملی است که باعث افزایش فشار خون می شود ، اگر سیگار می کشید و فشار خون دارید ، ممکن است در صورت ترک ، بهبود قابل توجهی در فشار خون خود تجربه کنید.

 

 داروهای رایج برای درمان فشارخون و اثرات آن, فشارخون فشارخون را می توان با اصلاح شیوه زندگی، داروها و داروهای طبیعی درمان کرد

 

کاهش وزن

اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند. با کمی پشتکار ، اکثر افراد می توانند با استفاده از رژیم غذایی و ورزش این کار را انجام دهند. جراحی باریاتریک که ممکن است برای بعضی از افراد ضروری باشد ، همچنین برای بهبود فشار خون بالا نیز نشان داده شده است.

 

اصلاح رژیم غذایی

غذاهایی که از نظر میزان آب زیاد هستند ، مانند میوه و سبزیجات تازه ، به حفظ تعادل مایعات و الکترولیت ها کمک می کنند ، که می تواند به حفظ فشار خون در سطح ایده آل کمک کند. میوه ها و سبزیجات همچنین حاوی آنتی اکسیدان هستند که به جلوگیری از آسیب رساندن به رگ های خونی و بیماری عروقی مرتبط با آن ، که اغلب با فشار خون بالا همراه هستند ، کمک می کنند.

 

رژیم های غذایی برای متوقف کردن فشار خون بالا (DASH) از نظر چربی اشباع ، کلسترول ، گوشت قرمز و قند کم است و به عنوان یک روش غذایی مناسب برای حفظ فشار خون مطلوب شما در نظر گرفته می شود. این رژیم بر مصرف سبزیجات ، میوه ها ، لبنیات کم چرب ، غلات کامل ، پروتئین بدون چربی ، آجیل و حبوبات تأکید دارد.

 

ورزش

فعالیت بدنی منظم می تواند به حفظ فشار خون مطلوب کمک کند ، حتی اگر نیازی به ورزش برای کاهش وزن ندارید. اعتقاد بر این است که تغییرات قلبی و عروقی ، هورمونی و کلسترول ناشی از ورزش باعث حفظ فشار خون سالم می شود.

 

 داروهای رایج برای درمان فشارخون و اثرات آن, فشارخون غالباً فشار خون با تغییر در شیوه زندگی بهبود می یابد

 

نمک کم

رژیم غذایی کم سدیم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. نشان داده شده است که نمک بیش از حد فشار خون را برای برخی افراد افزایش می دهد اما برای همه نیست.

بهتر است در مورد مصرف نمک خود از یک متخصص تغذیه مشاوره بگیرید. برخی از افراد نیاز به مصرف نمک متوسط ​​دارند ، در حالی که برخی دیگر برای جلوگیری از بالا رفتن فشار خون باید رژیم غذایی با نمک بسیار کم مصرف کنند.

 

داروها :

داروهای تجویزی زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارد. این داروها بر اساس مکانیسمهای مختلف عملکردشان در دسته بندی قرار می گیرند.

 

اهداف درمانی:

طبق گفته انجمن قلب آمریکا ،هدف از درمان فشار خون دستیابی به فشارخون است که کمتر از سیستولیک ۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه و کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه دیاستولیک باشد. به طور کلی ، اگر فشار خون بالا دارید ، این احتمال وجود دارد که شما برای حفظ این فشار خون هدف ، در طول عمر خود نیاز به درمان داشته باشید.

 

دیورتیک ها :

دیورتیک ها همچنین به عنوان قرص های آب گفته می شوند ، میزان مایعات دفع شده در ادرار را افزایش می دهند. اعتقاد بر این است که با کاهش حجم مایعات در رگ های خونی فشار خون را کاهش می دهند.

عوارض جانبی شامل سطح پتاسیم پایین ، تکرر ادرار و بدتر شدن نقرس است . نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

تالیتون ، تنوری و کلورپس (کلورتالدون)

HydroDiuril ، Microzide و Esidrix (هیدروکلروتیازید)

لوزول (اینداپامید)

زاروکسولین ، میکروکس (متولازون)

 

مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) :

مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) فشار خون را با اتساع ، شریان ها کاهش می دهند. عوارض جانبی شامل سرفه ، کاهش حس چشایی و بالا رفتن سطح پتاسیم است. نمونه هایی از مهار کننده های ACE عبارتند از:

لوتنزین (بنازپریل)

کاپوتن (کاپتوپریل)

وازوتک ، وازرتیک (آنالاپریل)

مونوپریل (fosinopril)

Prinivil ، Zestril (lisinopril)

Univasc (moexipril)

Accupril (quinapril)

Altace (ramipril)

ماویک (تراندولاپریل)

 

مسدود کننده های کانال کلسیم:

مسدود کننده های کانال کلسیم با گشاد کردن شریان ها و کاهش نیروی انقباض قلب باعث کاهش فشار خون می شوند. عوارض جانبی شامل یبوست ، تورم پا و سردرد است. نمونه ها عبارتند از:

Norvasc ، Caduet و Lotrel (آملودیپین)

Cardizem ، Dilacor و Tiazac (دیلتیازم)

پلااندیل (فلدیپین)

DynaCirc (isradipine)

کاردن (نیکاردیپین)

Procardia XL ، Adalat (نیفدیپین)

سولار (نیکلولپین)

ایزوپتین ، کالان ، ورلان و کاورا (وراپامیل هیدروکلراید)

 

 داروهای رایج برای درمان فشارخون و اثرات آن, فشارخون داروهای تجویزی زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارد

 

مسدود کننده های بتا :

مسدود کننده های بتا اثر آدرنالین را بر روی سیستم قلبی عروقی کاهش می دهند ، ضربان قلب را آهسته می کنند و استرس روی قلب و عروق را کاهش می دهند. در صورت داشتن بیماری انسداد مزمن ریوی یا آسم ، عوارض جانبی آن شامل بدتر شدن تنگی نفس می شود . اختلال عملکرد جنسی؛ خستگی؛ افسردگی؛ و بدتر شدن علائم در صورت ابتلا به بیماری شریان محیطی.

نمونه های بتا بلاکر شامل:

acebutolol

تنورمین (آتنولول)

کرلون (بتااکسولول)

Zebeta ، Ziac (bisoprolol)

کارتل (کارتلولول)

کورگ (کارودیلول)

نورمودین ، ​​تراندات (لیباتالول)

متوپرولول (metoprolol)

کورگارد (نادولول)

لواتول (پنبوتولول)

Inderal، Inderal LA (پروپرانولول)

بلوکادن (تیمولول)

 

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین :

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARB ) فشار خون را با اتساع شریان ها کاهش می دهد. عوارض جانبی شامل واکنشهای آلرژیک ، سرگیجه و سطح بالای پتاسیم است. ARB ها شامل:

آتاکند (کاندیسارتان)

آوپرو (ایربزارتان)

لوزارتان

میکاردیس (telmisartan)

دیووان (والسارتان)

 

لوتنسین:

لوتنسین (مینوکسیدیل) یک گشادکننده عروق است. این عمل باعث می شود رگ های خونی شل و گسترده شوند ، که فشار لازم برای فشار خون را از طریق آنها کاهش می دهد. مینوکسیدیل مستقیماً روی رگهای خونی عمل نمی کند. این عمل آنزیم را برای تولید مواد شیمیایی که باعث آرامش رگ های خونی می شود ، تحریک می کند.

عوارض جانبی شامل تورم ، فشار خون پایین ، سرگیجه ، حالت تهوع ، کاهش اشتها و رشد ناخواسته مو است.

 

تک درمانی و ترکیبی درمانی

استفاده از یک داروی ضد فشار خون تنها به عنوان یک روش درمانی گفته می شود. اگر یک دارو مؤثر نباشد یا باعث عوارض جانبی غیرقابل تحمل شود ، پزشک ممکن است در صورت لزوم از یک روش درمانی دیگر  استفاده کند.

 

اگر سه یا چند بار تلاش برای انجام مونوتراپی فشار خون شما را کاهش ندهد بدون اینکه عوارض جانبی ایجاد کند ، مرحله بعدی ترکیبی از درمان با دو یا چند داروی ضد فشار خون است. بعضی اوقات ، ترکیب داروهایی که مکانیسم متفاوت عمل دارند می توانند بدون تشدید عوارض جانبی ، اثرات درمانی را تقویت کنند.

 

فشار خون بالا :

فشارخون مقاوم به عنوان فشار خون تعریف می شود که علی رغم استفاده از روش درمانی بهینه و سه دارویی ، از فشار خون بالاتر از اهداف مورد نظر باقی مانده است.

مواردی وجود دارد که می تواند باعث فشار خون بالا شود:

مصرف نکردن داروها طبق تجویز

فشارخون ثانویه

احتباس مایعات ، اغلب نتیجه نارسایی کلیه است

 

اگر فشار خون بالا دارید ، پزشک از شما سؤال خواهد کرد که آیا داروهای خود را طبق تجویز مصرف می کنید؟ گزینه ها و / یا دوز ممکن است تنظیم شود.

شما همچنین ممکن است به یک درمان پزشکی برای علت دیگری که می تواند باعث فشار خون بالا شود ، مانند آپنه خواب ، بیماری مزمن کلیه یا آلدوسترون (تولید بیش از حد هورمون در غدد فوق کلیوی) نیاز دارید.

 

 داروهای رایج برای درمان فشارخون و اثرات آن, فشارخون  استرس و اضطراب فشار خون را به طور موقت افزایش می دهد

 

طب مکمل

برخی از داروهای طبیعی وجود دارد که ممکن است فشار خون را کاهش دهد ، به خصوص اگر پیش فشار خون بالا دارید.

 

سیر : مدتهاست که تصور می شود سیر باعث کاهش فشار خون می شود. مطالعات نشان می دهد که عصاره سیر ممکن است فشار خون را پایین بیاورد . سیر ممکن است با عملکرد مستقیم روی کلیه ها باعث از بین رفتن نمک اضافی این اثر شود. مصرف یک ادویه بی خطر برای مصرف محسوب می شود ، اگرچه می تواند باعث ناراحتی معده شود.

 

منیزیم: منیزیم ، که در آجیل ، دانه ها ، آووکادو و سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارد ، همچنین به عنوان یک روش طبیعی برای کاهش فشار خون پیشنهاد شده است. مکمل ها به صورت قرص نیز موجود هستند. مطالعات نشان می دهد که مقادیر بالاتر منیزیم با فشار خون پایین همراه است ، اما هنوز رابطه کاملی از علت و معلولیت وجود ندارد.

 

روغن ماهی: خوردن ماهی به طور مرتب با پایین آمدن فشار خون همراه است. استفاده از قرص های روغن ماهی نیز مورد بررسی قرار گرفته است و مشخص نیست که مصرف قرص ها همان تأثیر مصرف ماهی را دارد یا خیر.

 

کنترل استرس و اضطراب : استرس و اضطراب فشار خون را به طور موقت افزایش می دهد. اعتقاد بر این است که روش های کنترل استرس فشار خون را در کوتاه مدت کاهش می دهد و تحقیقات بیشتری برای رفع مزایای بلند مدت لازم است.

 

در حالی که برخی از داروهای گیاهی بی شمار ممکن است فشار خون را کاهش دهند ، برخی می توانند آن را بالا ببرند. اگر از داروهای گیاهی استفاده می کنید ، حتما با عوارض جانبی و تداخلات دارویی آشنا شوید و در مورد آنها با پزشک خود صحبت کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بت اسپات