۲۵ بزرگترین پرنده‌ شکاری زیبای دنیا

۲۵ بزرگترین پرنده‌ شکاری زیبای دنیا

پرنده‌-شکاری-1

در علم پرنده شناسی اصطلاح پرنده شکاری این گونه تعریف می‌شود: هر نوع پرنده‌ای که چنگال‌های نیرومند، قدرت دید بسیار قوی و منقار خمیده‌ی قدرتمندی دارد که می‌تواند با آنها گوشت حیوانات را از هم بدرد و پاره کند. اصولا به خاطر همین ویژگی‌های ترسناک است که بسیاری از آدم‌ها پرنده های شکاری را یکی از خوفناک‌ترین موجودات روی کره زمین می‌دانند اما در این میان نباید نادیده گرفت که این جانوران شکارچی در عین حال شگفت‌انگیز و باشکوه نیز هستند. معیارهای مختلفی وجود دارند که می‌توان از آنها برای تعیین جثه و اندازه‌ی این پرندگان استفاده کرد مثلا طول کل بدن، گستره‌ی بال‌ها (اندازه‌ی بین نوک دو بال هنگام باز بودن هر دو) یا وزن‌شان، که در واقع تعریف بزرگترین پرنده‌ شکاری را قدری دشوار می‌کند.

برای آنکه آگاهی‌تان را نسبت به این پرندگان حیرت‌انگیز افزایش دهیم، تصمیم گرفتیم فهرستی تهیه کنیم از بزرگترین، سنگین‌ترین، و ترسناک‌ترین جانوران شکارچی جهان. از کندرهای (رخ‌کرکس های) غول‌پیکر و کرکس‌های وحشتناک گرفته تا عقاب سرسفید (یا گَر) پر جذبه و با ابهت، برای شما فهرست ۲۵ بزرگترین پرنده‌ شکاری که بی‌نهایت زیبا (و به نوعی دلهره‌آور) هستند را فراهم آورده‌ایم. پس اگر به دنیای پرندگان شکاری علاقمند هستید تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید.

۲۵. رخ کرکس اند

پرنده‌ شکاری

رخ‌کرکس آند، که در رشته‌کوه‌های‌اند و سواحل آرام مجاور امریکای جنوبی یافت می‌شود با احتساب ترکیب میزان وزن و اندازه‌ی گستره‌ی بال‌هایش بزرگترین پرنده پروازی جهان است. گستره‌ی بال‌های او ۳.۳ متر است، که در بین تمام پرندگان در این زمینه مقام پنجم را دارد (تنها بعد از طول بال دو گونه‌ی آلباتروس و دو گونه پلیکان). با طول عمری بیش از ۷۰ سال رخ‌کرکس‌اند یکی از بزرگترین پرندگان زنده‌ی جهان نیز به شمار می‌رود.

مطلب مرتبط: انواع نژاد گربه: ۳۱ محبوب ترین و بهترین نژادهای گربه در جهان

۲۴. عقاب تاج دار

پرنده‌ شکاری

عقاب تاج دار، که تحت عنوان عقاب تاج دار افریقایی یا عقاب تاج خروسی نیز شناخته می‌شود، پرنده‌ شکاری بزرگی است که در اطراف ساهارا و افریقای جنوبی یافت می‌شود. عقاب تاج دار که مسلح به چنگال‌هایی بزرگ و عجیب و پاهایی بسیار قدرتمند است، از لحاظ وزن طعمه‌ای که شکار می‌کند قدرتمندترین عقاب افریقا به شمار می‌رود. این پرنده اغلب حیواناتی مانند غزالک‌ها را شکار می‌کند که تا ۳۰ کیلوگرم وزن دارند.

۲۳. عقاب دم گوه ای

پرنده‌ شکاری

عقاب دم‌گوه‌ای بزرگترین پرنده‌ شکاری استرالیا و یکی از بزرگترین جانوران شکارچی جهان است. عقاب دم‌گوه‌ای که قادر است ساعت‌ها بدون حتی یکبار بال زدن در آسمان به پرواز درآید و اوج بگیرد، دارای طول بال‌هایی به اندازه‌ی ۲ متر و ۸۴ سانتیمتر است و طول خودش تا ۱.۰۶ متر هم می‌رسد. این پرنده بال‌هایی بلند و نسبتا پهن دارد، با پاهایی کاملا پوشیده از پر و دمی بسیار شبیه به گوه (که دلیل نامگذاری آن است).

۲۲. کرکس هیمالیا

پرنده‌ شکاری

کرکس هیمالیا یک کرکس غول پیکر قدیمی در جهان است که تبار آن به کرکس‌های گریفن (دال) اروپایی بر می‌شود. این گونه، که یکی از بزرگترین کرکس‌ها و شکارچیان واقعی است، بیشار در مناطق مرتفع‌تر هیمالیا، پامیر، قزاقستان و در محدوده‌های شمال شرقی فلات تبت یافت می‌شود در حالی که تنوع نژادی آن در افغانستان و محدوده‌های جنوبی بوتان وجود دارد.

مطلب مرتبط: انواع طوطی ها: ۲۳ با حال ترین و بهترین نژاد طوطی در جهان

۲۱. عقاب طلایی

پرنده‌ شکاری

عقاب طلایی، یکی از شناخته شده‌ترین و پرتعدادترین پرندگان شکاری در نیمکره‌ی شمالی، شکارچی عظیم‌الجثه‌ای است که گستره‌ی بال‌های آن به ۲.۳۴ متر می‌رسد. به مدت قرن‌ها، این گونه یکی از پرنده‌هایی بود که در بازی شکار با پرنده های شکاری از آن استفاده بسیاری می‌شد، و از نژاد فرعی اوراسیایی آن برای شکار و کشتن طعمه‌هایی به بزرگی گرگ‌های خاکستری استفاده می‌شده است. به خاطر قدرت‌های شکار فوق‌العاده‌اش، در بعضی از فرهنگ‌های قبیله‌ای از این پرنده با احترام بسیار زیادی یاد می‌شود.

۲۰. شاه بوف

پرنده‌ شکاری

از شاه‌بوف اوراسیایی با گستره‌ی بالی به اندازه‌ی ۱۹۰ سانتیمتر گاهی به عنوان بزرگترین جغد (بوف) جهان یاد می‌شود. در چندین سکونت‌گاه یافت می‌شود اما اکثرا در مناطق کوهستانی، جنگل‌های مخروطی و جلگه‌های وسیع بی‌درخت (استپ‌ها) زندگی می‌کند؛ این جغد یک شکارچی شب است، و گونه‌های مختلفی را طعمه‌ی خود قرار می‌دهد، که بیشتر از همه پستانداران کوچک هستند، اما پرندگان دیگر، خزندگان، دوزیستان، ماهی‌ها، حشرات بزرگ، و سایر انواع بی‌مهرگان را نیز در بر می‌گیرد.

۱۹. عقاب هارپی

پرنده‌ شکاری

عقاب هارپی، که با نام عقاب هارپی امریکایی نیز شناخته می‌شود، بزرگتترین و نیرومندترین شکارچی در امریکا و یکی از بزرگترین گونه‌های بازمانده‌ در جهان است. نابودی زیستگاه طبیعی آن باعث شده‌ است از بسیاری قسمت‌ها که سابقا قلمرو آن به حساب می‌رفت (بیشتر امریکای مرکزی)‌ ناپدید شود، اما خوشبختانه، این پرنده‌ی حیرت‌انگیز همچنان بقاء خود را حفظ کرده است.

مطلب مرتبط: بهترین نژاد اسب: ۲۰ محبوب ترین انواع اسب ها در جهان

۱۸. هما یا مرغ استخوان خوار (کرکس ریش دار)

پرنده‌ شکاری

مرغ استخوان ‌خوار که در مناطق کوهستانی اروپا تا بخش‌های وسیعی از آسیا و افریقا یافت می‌شود، پرنده‌ شکاری بزرگی است که گستره‌ی بال‌های آن تا ۲.۸۳ متر می‌رسد. این پرنده را می‌توان از روی بال‌های بلند و باریک غیرعادی و دم گوه‌مانندش شناسایی کرد. کرکس ریش‌دار لاشخوری با اسید معده‌ی بسیار قدرتمند است (که برآورد می‌شود pH برابر با ۱ داشته باشد)، که قادر است حتی استخوان‌های بزرگ را نیز هضم کند.

۱۷. عقاب فیلیپینی

پرنده‌ شکاری

عقاب فیلیپینی، که با عنوان عقاب میمون‌خوار نیز شناخته می‌شود، از لحاظ طول و سطح بال بزرگترین عقاب جهان به حساب می‌آید. اعلام شده است که عقاب فیلیپینی یکی از نادرترین و نیرومندترین پرندگان جهان است. این پرنده به شدت در خطر انقراض است، بیشتر به خاطر کمبود گسترده‌ی زیستگاه به خاطر جنگل‌‌زدایی‌های صورت گرفته. خوشبختانه، دولت فیلیپین تلاش‌هایی در راستای نجات این گونه انجام داده است به نحوی که امروزه کشتن یک عقاب فیلیپینی تا ۱۲ سال زندانی دارد.

۱۶. عقاب جنگی

پرنده‌ شکاری

عقاب جنگی که در زیستگاه‌های باز و نیمه باز حوالی ساهارا در افریقا یافت می‌شود، عقاب بسیار بزرگی است با طولی به اندازه‌ی ۹۶ سانتیمتر، وزنی برابر با ۶.۲ کیلوگرم و گستره‌ی بالی تا حدود ۲۶۰ سانتیمتر. عقاب جنگی که از هر چیزی از پرندگان دیگر گرفته تا مارمولک‌ها و حتی مارهای بزرگ و خطرناکی مانند مامبای سیاه تغذیه می‌کند، یکی از نیرومندترین شکارچیان پرندگان است.

۱۵. بوف‌ ماهی خوار بلاکیستون

پرنده‌ شکاری

بوف ‌ماهی‌خوار بلاکیستون که از روی نام طبیعت‌شناس انگلیسی توماس بلاکیستون که این گونه از جغدها را در ۱۸۸۳ در ژاپن کشف کرد نامگذاری شد، جغدی بزرگ است که در مناطق ساحلی آسیای شرقی و روسیه به شکار ماهی می‌پردازد. بوف ‌ماهی‌خوار بلاکیستون، با گستره‌ی بالی به اندازه‌ی ۱۹۰ سانتیمتر اغلب بزرگترین جغد جهان (حداقل از لحاظ طول بال‌ها) به حساب آورده می‌شود.

مطلب مرتبط: بهترین نژاد سگ: ۴۰ بهترین انواع سگ در جهان

۱۴. عقاب دریایی استلر

پرنده‌ شکاری

عقاب دریایی استلر پرنده‌ شکاری بزرگی در نواحی ساحلی شمال شرقی آسیا است. این پرنده، که از مشخصه‌های آن داشتن منقار بسیار بزرگ زرد رنگ است، بیشتر از ماهی‌ها و پرندگان آبی تغذیه می‌کند؛ طعمه‌ی مورد علاقه‌ی آن سالمون و قزل‌‌ آلا است. به طور متوسط، این پرنده سنگین‌ترین عقاب جهان است و بعضی از گونه‌های آن وزنی بیش از ۹ کیلوگرم دارند.

۱۳. کرکس غبغب دار

پرنده‌ شکاری

کرکس غبغب دار، که با نام کرکس نوبانی هم شناخته می‌شود، یکی از کرکس‌های دنیای قدیم است که در بین بلندترین و بزرگترین کرکس‌های جهان جای می‌گیرد. کرکس غبغب‌ دار یک پرنده‌ی لاشه‌خوار است که اکثرا از لاشه‌های حیوانات تغذیه می‌کند. این پرنده‌ها آنقدر قدرتمند و جسور هستند که اگر ادعای تملک لاشه‌ای را بکند کرکس‌های دیگر معمولا عقب نشینی می‌کنند و او را با آن لاشه تنها می‌گذارند.

۱۲. رخ کرکس کالیفرنیا

پرنده‌ شکاری

رخ‌کرکس کالیفرنیا، با وزنی تا حدود ۱۲ کیلوگرم، بزرگترین پرنده سرزمین امریکای شمالی و یکی از بزرگترین شکارچیان جهان به شمار می‌رود. این رخ‌کرکس در ۱۹۸۷ در حیات وحش منقرض شد اما گونه‌هایی از آن در بخش‌هایی از آریزونا، یوتا، و کالیفرنیا تکثیر شده‌اند. رخ‌کرکس برای گروه‌های بسیاری از امریکایی‌های بومی کالیفرنیا پرنده‌‌ای با اهمیت است و نقش مهمی در اسطوره‌های سنتی آنها ایفا می‌کند.

۱۱. عقاب دریایی دم سفید

پرنده‌ شکاری

عقاب دم سفید که با نام‌های متعددی مانند عقاب دریایی، عقاب دریایی خاکستری و… نیز شناخته می‌شود پرنده‌ شکاری بسیار بزرگی است، اندازه‌ی طول آن تا ۹۴ سانتیمتر می‌رسد و طول گستره‌ی بال‌هایش بالغ بر ۲.۴۵ متر است. عقاب دم سفید، که یک شکارچی کارکشته و همچنین لاشه‌خواری فرصت طلب است، خویشاوند نزدیک عقاب سر سفید به شمار می‌رود و نقش بوم‌شناختی آن در اوراسیا مشابه نقش بوم‌شناختی عقاب سرسفید در امریکای شمالی است.

مطلب مرتبط: حیوانات نامرئی: ۹ حیوان نامرئی که نمی‌شناختید

۱۰. کرکس (دال)‌ سیاه

پرنده‌ شکاری

کرکس سیاه که به آن دال سیاه، کرکس راهبه، یا کرکس سیاه اوراسیایی نیز می‌گویند یک پرنده‌ی شکاری بزرگ است که در قسمت‌های بسیاری از اوراسیا پخش شده است. کرکس سیاه، با بیشینه‌ی اندازه‌ی ۱۴ کیلوگرم وزن، ۱.۲ متر طول، و ۳.۱ متر طول بال‌ها، گاهی بزرگترین پرنده‌ شکاری واقعی جهان به حساب آورده می‌شود.

۹. کرکس پشت سفید

پرنده‌ شکاری

کرکس پشت سفید که رابطه‌ی نزدیکی با کرکس گریفن اروپایی دارد، کرکسی عادی است و فقط روی سر و گردنش پرهای ریزی دارد، بالهایش بسیار عریض هستند و طول پرهای دمش کوتاه است. وزن این پرنده ۷.۲ کیلوگرم است؛ تا حدود ۱ متر طول دارد و گستره‌ی بال‌هایش تا ۲.۲۵ متر می‌رسد. کرکس پشت سفید یک لاشه خوار است که اکثرا از لاشه‌ی سایر حیوانات تغذیه می‌کند، اما از سکونت‌گاه‌های انسان‌ها نیز یک سری چیزها بر می‌دارند.

۸. عقاب ورُو

پرنده‌ شکاری

عقاب ورو که بومی مناطق تپه‌ای و کوهستانی افریقا، شبه جزیره‌ی عربستان، و جنوب خاورمیانه است، عقاب بسیار بزرگی است. اندازه‌ی آن تا ۹۶ سانتیمتر می‌رسد پ جنس ماده‌ی آنها می‌تواند تا ۷ کیلوگرم وزن داشته باشد. این پرنده یکی از ماهرترین شکارچیان جهان است، که در طول تاریخ همواره از طعمه‌ی مورد علاقه‌ی خود یعنی خرگوش کوهی صخره تغذیه کرده‌ است.

۷. جغد خاکستر پوش

پرنده‌ شکاری

جغد خاکستر پوش که با نام‌های بسیار دیگر مانند شبه شمال، بوف خاکستری، جغد خیالی، جغد لاپلند، جغد آراسته نیز شناخته می‌شود یک جغد بسیار بزرگ است که بر اساس مستندات بزرگترین گونه‌ی جغد جهان به لحاظ طول اندام (می‌تواند تا ۸۴ سانتیمتر باشد) است. به نظر می‌رسد جغد خاکستری پوش بسیار بزرگ و قوی باشد، اما گول ظاهرش را نخورید چون این پرنده با پرهای سبک و کرکی بسیار زیادی پوشیده شده است، و به طور متوسط فقط ۱.۲۹۰ گرم وزن دارد!

مطلب مرتبط: تک همسری در حیوانات: ۱۶ حیوان تک همسر که حیرت‌انگیز هستند

۶. عقاب ماهی‌ خوار افریقایی

پرنده‌ شکاری

عقاب ماهی خوار افریقایی، که در سرتاسر صحرای ساهارا در افریقا و در نزدیکی بسترهای آب‌های باز که منبع غذایی غنی برای آنها به شمار می‌رود یافت می‌شود، شکارچی بزرگی است که ظاهرش شبیه عقاب سر سفید است. در این گونه ماده‌ها به طرز چشمگیری از نرها بزرگ‌تر هستند (وزن‌شان تا ۳.۵ کیلوگرم و طول بال‌های‌شان به ۲.۴ متر می‌رسد). عقاب ماهی‌ خوار افریقایی که یکی از رایج‌ترین گونه‌های عقاب افریقایی است پرنده‌ی ملی زیمبابوه، زامبیا و سودان جنوبی به شمار می‌رود.

۵. دال دماغه

پرنده‌ شکاری

دال دماغه که با عنوان گریفن دماغه یا کرکس کولبی نیز شناخته می‌شود، از کرکس‌های قدیمی جهان است که به جنوب افریقا تعلق دارد. دال دماغه، که بیشتر در افریقای جنوبی، لسوتو، بوتسوانا، و نامبیا یافت می‌شود پرنده‌ی شکاری عظیم‌الجثه و قوی بنیه است که ۱۱۵ سانتیمتر طول و گستره‌ی بالی به اندازه‌ی ۲.۶ متر و وزنی برابر با ۱۱ کیلوگرم دارد.

مطلب مرتبط: ۳۰ عجیب ترین عادت جفت گیری حیوانات

۴. عقاب سینه سفید دریایی

پرنده‌ شکاری

عقاب سینه سفید دریایی، که با نام عقاب شکم سفید دریایی هم شناخته می‌شود پرنده‌ی شکاری روزانه‌ی بزرگی است که بومی هند و سریلانکا تا جنوب شرقی استرالیا است. عقاب سینه سفید دریایی، که در سواحل و آبراهه‌های اصلی یافت می‌شود نزدیک آب تولید مثل و شکار می‌کند. ماهی تقریبا نیمی از رژیم غذایی او را تشکیل می‌دهد، اما این پرنده یک لاشه‌خوار فرصت طلب نیز هست. این عقاب می‌تواند تا ۹۰ سانتیمتر طول داشته باشد، گستره‌ی بال‌هایش ۲.۲ متر و وزنش تا ۴.۵ کیلوگرم باشد.

۳. عقاب دریایی پالاس

پرنده‌ شکاری

عقاب دریایی پالاس، یک عقاب دریایی قهوه‌ای رنگ بزرگ بومی آسیای مرکزی است. این پرنده تا ۸۴ سانتیمتر طول دارد و گستره‌ی بال‌های آن تا ۲۱۵ سانتیمتر می‌رسد. عقاب دریایی پالاس، با رژیم غذایی که بیشتر متشکل از ماهی آب‌های شیرین است، مسلما در بین تمام پرنده‌های شکاری بیشترین وزن را می‌تواند بلند کند. طبق اسناد موجود این عقاب توانسته است ماهی به بزرگی دو برابر وزن خود را بگیرد، بلند و حمل کند!

مطلب مرتبط: ۷ حقیقت درباره جفت گیری گربه ها که واقعا جالب و جذاب است

پرنده‌ شکاری ۲: کرکس گریفن

پرنده‌ شکاری

کرکس گریفن، که گستره‌ی بال‌هایش به ۲.۸ متر می‌رسد و وزنی برابر با ۱۵ کیلوگرم دارد، یک کرکس بسیار قدیمی بزرگ است که در بسیاری از قسمت‌های اروپا و آسیا یافت می‌شود. این پرنده در صخره‌هایی که دست انسان‌ها به آنها نمی‌رسد و پوشش نواحی باز و دسترسی به لاشه‌های حیوانات در فواصل نزدیک به این صخره‌ّها زیاد است کلونی لانه‌ی خود را بنا می‌کند.

۱. عقاب سر سفید (عقاب گَر)

پرنده‌ شکاری

عقاب سر سفید که هم پرنده‌ی ملی و هم حیوان ملی ایالات متحده‌ی امریکا است، عقاب بزرگی است که در بیشتر قسمت‌های امریکای شمالی یافت می‌شود. عقاب سر سفید، شکارچی ماهی بی‌نظیر، به خاطر ساختن بزرگترین لانه‌های درختی ثبت شده در تاریخ گونه‌های مختلف حیوانی معروف است؛ لانه‌ای به عمق ۴ متر و عرض ۲.۵ متر! عموما گستره‌ی بال‌های آن بین ۱.۸ تا ۲.۳ متر است و وزن آن معمولا بین ۳ تا ۶.۳ کیلوگرم است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بت اسپات